Europäer Solidaritäts- und Kulturverein für den Kreis Akkisla e.V. Avrupa Akkisla Kültür ve Yardimlasma Dernegi
Europäer Solidaritäts- und Kulturverein für den Kreis Akkisla e.V. Avrupa Akkisla Kültür ve Yardimlasma Dernegi
YENI YOGURT BAYRAMI

 Güneyde kesdogan, dogusunda aci suyun birlestigi toroslarin uzantisi olan Hinziri dagi eteklerinde , meyve bahceleri icerisinde kurulu bulunan ilcemiz oldukca güzel ve sirin bir yerlesim yeridir.Tarihcesi yaklasik iki yüz yila dayanmaktadir.Ilce halki belli kabilelerden , cesitli göc yolu ile gelip yerlesen TÜRKMENLERDEN olusmaktadir.

Baharin gelisi ile yaylalara cikan Türkmen eli Mayis sonu ile Haziran ortasinda YENI YOGURT bayramini kutlamak icin karar alir ve bir komite olusturur.Hazirliklar yapilir ve Yaylaya haber ulastirilir.Davetiyeler tüm cevreye ulastirilir .Cevre halki ve Akkisla halkina (tellal) yolu ile bildirilir.Sütler bir gün önceden kalayli teclere (büyük legen) calinir bir gün sonraya hazir olmasi icin yogurt olmaya birakilir.

Üzerleri kuru siyah üzüm ve ya cörek otu ile süslenir.Ayrica etlipilav kekik ve diger baharatlarla hazirlanir.Cadirlar hazirlanir icleri yün dösek ve yastiklarla süslenir .Tarihcesi cok eskiye dayanan yogurt bayrami geleneksel olarak senelerdir kutlanmaktadir.Eskilerde yaya veya binek hayvanlarla gidilirken Günümüzde bir festival havasinda toplu tasima araclari ile gidilmektedir.

Bu sira altta yemyesil cimen üstünde kalayli kaplar icerisinde hazirlanmis bembeyaz yogurtlar siralar halinde dizilir.

Hoca efendinin DUA sinin ardindan yogurt bozumu misafirlerin ve halkimiz tarafindan gerceklestirilir.

Yaylayi dersen yurt üstüne yurt

Kalayli teslere calarlar yogurt

Kosarlar koyunu baylarlar barut

Buna derler cobanlarin bayrami

Simdiye kadar süt emen kuzular bunu artik birakarak yaylaciya süt, yag ,gogurt yapma firsati verirler.

Yaylaci bu ikramin kendisi icin bereket bütün kötülüklerden korunma ve hayvanlarinin daha verimli olacagina inandigi icin bunu yapar. (BUNUDA YENI YOGURT BAYRAMI DENIR)

Ibrahim Ergül

TARİHÇESI

Halkımız , Orta Asya’ dan göçebe olarak gelmiş, bu günkü ilçemiz sınırları içerisine yerleşmiştir.Kuruluş tarihi belli olmamakla beraber elimizdeki vesikalara göre 1804 yılındaKuzugüdenli adı ile yerleşik düzene geçilmiştir .

İlçemizin Doğusundaki Hınzırı dağı ,Batısında Çatal Tepe ,Güneyinde Yeleç Tepesi , Kuzeyinde Yücepur bulunmaktadır .Daha evvel İl olarak Sivas iline İlçe olarak’ da Pınarbaşı ( Aziziye) bağlıymış, Kayserinin il Bünyan’ ın ilçe olması ile birlikte Bünyan İlçesine Nahiye olarak bağlanmıştır.

Bu durum 1987 gün ve 19507 Sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak 3392 sayılı kanunla Kayseri iline bağlı Akkışla İlçesi olarak faaliyete geçmiştir.

İlçemiz Akkışla adını kuzeyinde bulunan kayaların beyazlığından AK , hayvanların yaz aylarında yayla ve meralarda geçirmesi , kış aylarında ise KIŞLA olarak nitelendirilen ilçe merkezinde geçirdiği için bu iki ismin birleşmesinden bu gün kullanılan AKKIŞLA ismi oluşmuştur.

Akkışla İlçemiz Kayseri İlimize 80 km. uzaklıkta olup , Doğusunda Pınarbaşı, Batısında Sarıoğlan , Kuzeyinde Sivas İli Gemerek İlçesi , Güneyinde Pınarbaşı ve Bünyan İlçesi bulunmaktadır.İlçemiz merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 1.350 metredir. Arazi itibarı ile topraklarının % 65 dağlıktır.

İlçemiz Merkezinden geçen Kesdoğan ve Acı Su çayları birleşerek Kızıl ırmağa ulaşmaktadır . İlçemizde İç Anadolu bölgesinin genel özelliği olan karasal iklim özelliğini taşır.

İlçemizin 2007 yılı nüfus sayımına göre merkez nüfusu 2624 tür .

İlçemizde iş alanlarının kısıtlı olması nedeni ile son yıllarda Akkışla’ dan dışarıyı büyük oranda göç olmaktadır. Akkışla’ da faal nüfusun % 37 kadarı ufak çaplı tarım ve hayvancılık ile uğraşmakta, geri kalan % 63 ü yurt içi ve yurt dışında işçi , memur ve esnaf gibi çeşitli iş sektörlerinde çalışmaktadır. İlçe nüfusunun % 98 i okur yazardır.

Okur- yazar nüfusun % 29 u ilkokul mezunu. %24 ü orta okul mezunu, %30 u Lise mezunu, % 15 i Yüksek okul mezunu dur .

Nüfusun % 51 i kadın, % 49 u erkektir.İlçemize bağlı iki belediye , beş köy bulunmaktadır.

İlçe merkezimiz beş mahalleden oluşmaktadır. Şen Mahalle, Yeni Mahalle, Yeşil Mahalle, Yukarı Mahalle ,Uğurlu Mahallesi dir.

İlçe merkezinde genel olarak yerleşim durumu vatandaşların arsa ve bahçelerine kendi imkanları ile yaptıkları müstakil evlerden oluşmaktadır.

İlçemizin Kayseri ‘ ye uzak olması nedeni ile İlçemizde yaşayanların büyük bir kısmı sosyal ve kültürel faaliyetlerden mahrumdur .

Halkımızdan maddi durum iyi olanların ve büyük şehirde yakınları olanların bir kısmı başta Kayseri İli olmak üzere büyük şehirlere giderek sosyal ve kültürel faaliyetlerden faydalanmaktadırlar. İlçemiz genelinde sinema , kültür sitesi , dinlenme parkı ve lunapark gibi eğlence yerleri bulunmamaktadır.

2007 yılı içerisinde İlçemizin muhtelif yerlerine 2 adet çocuk parkı yapılmış olup park içerisine çocuk oyun grubu yerleştirilmiştir .İlçe halkının büyük bir kısmı tarım ve hayvancılık ile uğraştıkları için hayvanların otlatmak için yazın yaylaya giderler . Kışın ise hayvanlarını ahıra çekerler .

Son zamanlarda tarım ve hayvancılık ile uğraşanların sayısında azalma görülmekte ise de süt toplama merkezinin faaliyete geçmesi ile hayvancılık ile uğraşanların sayısında artış olduğu gözlenmekte ve bu artışın devam edeceği düşünülmektedir .

Tarım hayatı genelde ticari amaçlı olmayıp daha çok kendi ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmaktadır. İlçemizde sanayi kuruluşu yoktur.

Sadece temel gıda maddesi satan bakkallar, bir adet manav , bir adet fotoğrafçı , iki adet eczane, iki adet lokanta, bir adet Belediye ekmek fırını , iki adet demirci , bir adet hızar atölyesi , bir adet nalbur , iki adet berber , 2 Adet Konfeksiyoncu , iki adet kıraathane , bir adet besin pazarı bulunmaktadır .

İlçemizin Kayseri İline uzak olması nedeni ile halkımızın ihtiyacına cevap verebilecek bir sanayi sitesi kurulmasına gereksinim duyulmaktadır.
Druckversion Druckversion | Sitemap
Bu sayfa AYD yönetimi tarafindan düzenlenmektedir.